rajzolj velem pontról pontra

rajzolj velem pontról pontra

Pontról pontra rajzok, avagy a pont pont vesszőcske továbbgondolása

2023. július 06. - rajzoljvelempontrolpontra

nevtelen_terv_4.png

Az előző bejegyzésekben azokat a tipikus eszközöket vettük sorra vázlatosan, amelyeket első sorban a rajzoláshoz használunk. A mai iromány azzal kapcsolatban tesz fel kérdéseket, hogy egy eszközt -jelen esetben a tollat- hogyan használjuk. A golyós toll nem kimondottan rajz eszköz, bár gyönyörű rajzokat lehet vele készíteni, nem is kérdés. Ami miatt megosztást okoz, az az, hogy a használat során a kis cső, amiben a mini golyó adagolja a tintát rajzolás során nem mindig azonos szöget zár be, így a cső több helyen kikopik, így pacás, foltos lesz a rajz. A csőtöll , és az egyéb precíziós fix átmérővel rendelkező tűfilc ezért jött létre. Ahogy korábban említettem nem csak a vonalak karaktrere, hanem a foltok, felületek tónusértéke és ezek egymáshoz való viszonyai hozzák létre magát a rajzot. Ezek a foltok készülhetnek pontokból, vonalkákból, firkákból, betűkből, bármiből. Az agyunk érzékelésért felelős területe a kellő részletezést nem lehetővé tevő távolságból mindent "összemos". Ha közeledünk, akkor csodálkozunk rá, hogy jéééé ez csak pontokból van!

 

 

 

16f0dcc360d757b32d14ee9e25b1ec6d.jpg

A pontok egymásmellettiségét a nyomtatás raszternek nevezi, de a digitális pixelek is ugyan ezen az "elven működve" mutatnak a felbontás mértéke szerit éles, vagy életlen képet. Ha leegyszerűsítjük az ábrákat, mint ahogy a fenti rajzon is látható Marilyn Monroe szemének rajzán, csak pontok egymás mellettisége látványos és valósághű rajzot hoz létre. Ezt a rajzolási módot a rajziskolák is szeretik alkalmazni, csak ott nem készítenek hozzá lépésről-lépésre számozott fázisokat, hiszen pont az fejleszti a tónusértékek megkülönböztetését, ha a rajzoló maga határozza meg a pontok sűrűségét. Az angol a "stippling art" vagy a "pointillism" kifejezéseket használja erre a közkedvelt rajzolási módszerre. A pointilista kifejezést nálunk az impresszionista festők birtokolják, nekünk nincs erre külön szavunk, körülírással lehet csak jellemezni ezeket a rajzokat: pontról pontra rajzok.

b7088418029f541dea01cb977c1e11e6.jpg

Minden gyermek ismeri a pont-pont vesszőcske mondókát és rajzot. És azok, akinek rajzi nehézsége van szinte mindenkitől ezt hallottam: "nekem csak a pont-pont vesszőcske megy". Aki ezt állítja, azaz tud két pontot egymás mellé tenni, az képes pontól pontra rajzokat készíteni. A fenti macskát már 9 évesek is el tudják készíteni!

e449b38171782cd55f2e7897bbc4ff99.jpg

Ha szeretnél további rajzokat látni amelyek a pontozás technikájával készültek, kövess a Pinterest oldalon, ahol a rajzolj velem pontról pontra rajzait találhatod. De egy táblát készítettem "PONTRÓL PONTRA RAJZOK" néven, ahová gyönyörű  alkotásokat mentettem be. Nézd meg őket, és inspirálódj!

https://hu.pinterest.com/rajzoljvelempontrolpontra/

Ha szeretnéd is kipróbálni a pontról pontra rajzolást, akkor iratkozz fel hírlevelemre, és élvezd az ingyenesen letölthető sablonokat, írásokat, és ötleteket rajzoláshoz, kreatív meditatív időtöltéshez!

 

Tarts velem legközelebb is!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://rajzoljvelempontrolpontra.blog.hu/api/trackback/id/tr818159054

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása